Nie wszystko złoto, co się świeci. Jak nabywać biżuterię?

Kiedy zaglądamy do jubilerskich sklepów, powinniśmy pamiętać o paru regułach, dzięki jakim nasze sprawunki będą udane.
Nabywania biżuterii Polacy nie traktują już jak nieprzystępnej dla przeciętnego „zjadacza chleba” ekstrawagancji.

gust
Autor: Shota Watanabe
Źródło: http://www.flickr.com
W wielkich handlowych centrach działa dziś po kilka salonów jubilerskich i na ogół jest w nich spory ruch. Biżuterię najlepiej jest pozyskiwać w tych sklepach, w których szlachetne kamienie opatrzone są certyfikatami poświadczającymi ich autentyczność. Kupowanie biżuterii od prywatnej osoby bądź w niesprawdzonym sklepie on-line może się zakończyć wielkim zawodem. Niewyrobione oko najpewniej nie zorientuje się, iż nieuczciwy sprzedawca zbył tombak miast złota bądź że naszyjnik infinity jest złoty, lecz gorszej próby, aniżeli to wynikało z opisu sprzedawcy.
naszyjnik infinity
Autor: Ines Apro
Źródło: http://www.flickr.com
kostiumy
Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com
A gdy podarek od jubilera nie podoba się obdarowanej? Do biżuterii nabytej w sklepie stacjonarnym stosuje się takie same reguły zwrotów co do jakiegokolwiek innego towaru, a więc, gdy towar jest pełnowartościowy (nie jest niekompletny), zbywca nie ma obowiązku zamiany. Co innego kupowanie w sklepie on-line: każdy artykuł może być zwrócony w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia. Nie potrzeba podawać zbywcy przyczyny zwrotu. Większa część sklepów (nie jedynie jubilerskich) zapewnia odbiór zamówienia złożonego on-line w sklepie stacjonarnym.

Daje to konsumentowi tą przewagę, iż może on obejrzeć szczegółowo artykuł przed kupnem oraz zrezygnować z niego, jeżeli oceni, że w rzeczywistości dana rzecz nie prezentuje się w taki sposób, jak tego oczekiwał, podczas gdy składał swoje zlecenie on-line.