Jak winien wyglądać elegancki facet?

krawat
W współczesnych czasach coraz większą popularność zjednują sobie wszelkiego rodzaju blogi na temat mody męskiej. Współcześni mężczyźni coraz większą uwagę przykładają nie tylko do tego, jak wyglądają w pracy i w czasie oficjalnych spotkań, ale również na co dzień – przykładowo w czasie weekendu spędzanego z rodziną. Z tego dokładnie powodu powstaje cykl naszych artykułów dotyczących mody męskiej – teraz dla przykładu się historią krawatów.


Fascynująca kronika krawatów

Historia krawatów jest bardzo długa, co na pewno zdziwi każdego – zwykle wydaje się nam, że krawaty są atrybutem współczesnego faceta. Tymczasem pierwsze krawaty pojawiły się na terenie Europy już w 17 wieku – wtedy król francuski Ludwik XIV przejął je od Chorwatów. Od razu krawaty stały się symbolem dobrze wyglądającego mężczyzny i zaczynały świadczyć o jego wysokiej pozycji. Początkowo krawaty były praktycznie wyłącznie jedwabne – dopiero wraz upływem czasu zaczęto produkowanie krawatów z innych materiałów, które były po prostu tańsze niż wysokiej jakości jedwab. Początkowo krawaty oczywiście wyglądały całkowicie inaczej niż współczesne – dopiero po I wojnie światowej upowszechnił się aktualny krój krawata. Jednocześnie w latach sześćdziesiątych właściwie nikt z przysłowiowych Kowalskich nie nosił krawatów – był to symbol protestu przeciwko ówczesnej władzy. Rozkwit branży krawaciarskiej nastąpił znowu dopiero w latach dziewięćdziesiątych i można powiedzieć, iż nie tylko trwa do dzisiaj, ale również na pewno coraz bardziej się rozwija.

biznesman
Źródło: pixabay.com

Inne części męskiej szafy

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na szybko rozwijającą się trochę inną gałąź tego przemysłu – mianowicie muchy. Najczęściej stosowane są jako alternatywa krawata, jednak warto zapoznać się z podstawowymi zasadami savoir vivre dotyczącymi ich noszenia. Muchy najczęściej zakładamy do fraka czy smokingu, natomiast krawat będzie bez wątpienia właściwą ozdobą do tradycyjnego garnituru czy do samej marynarki.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się włożyć krawat czy muszkę, to na pewno nie koniec wszelkiego rodzaju kłopotów. Czy zdecydować się na eleganckie kolory czy raczej dopasować kolor tych dodatków do koloru sukienki swojej partnerki? Czy w trakcie oficjalnej imprezy można poluzować trochę krawat a nawet go zdjąć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w następnych artykułach naszego cyklu.