Fala uderzeniowa, jako zabieg leczniczy

kolano
Każdy, kto miał kiedyś jakieś problemy z kolanami wie doskonale, że ból jest trudny do zniesienia i nie da się go wytrzymać. Czasem, mimo wszystko, go bagatelizujemy, bo jest przez chwilę choć ostry, a potem wydaje nam się, że wszystko wraca do normy. Ale rzeczywistość jest taka, że nie można bagatelizować bólu w stawie kolanowym. Trzeba pójść do lekarza i powiedzieć o swych przypadłościach.

kolano
Autor: John Swindells
Źródło: http://www.flickr.com
Czasem może się okazać, że wszystko jest w porządku, ale bywa i tak, że niestety musimy poddać się operacji. Obecnie współczesna diagnostyka jak i leczenie są o mało inwazyjne, nie tak jak kiedyś. Dzięki współczesnej technice można wykonać na przykład artroskopia stawu kolanowego (zobacz jak pomóc swoim kolanom), która jest zabiegiem , który nie spowoduje większych zewnętrznych skutków. Przez niewielkie nacięcia wprowadza się do stawu kolanowego układ optyczny, który daje nam pogląd na komputerze wnętrze kolana i w ten sposób za pomocą mikro narzędzi robi się operację kolana. Często, jako pomoc w powrocie kolana do pełnej sprawności trzeba wybrać się na zabieg zwany falą uderzeniową. Nie bywa on zbyt często organizowany przez NFZ, a jedna sesja kosztuje około 100 złotych, jednak jest to świetny sposób, by prędzej mieć sprawny staw kolanowy. Warto jednak najpierw upewnić się czy nie potrzebujemy jakiejś bardziej inwazyjnej techniki.

Kłopoty z kolanem

zabieg
Autor: DER-MED
Źródło: DER-MED
Gdy słyszymy słowo operacja bywa, że trudno nam definitywnie się określić, czyli trudno nam zdecydować się na operację. Jednak, jeśli usłyszymy o mało inwazyjnym zabiegu, to jesteśmy bardziej skłonni do podjęcia decyzji. Wiadomo, że nie w każdej sytuacji da się skorzystać z cudownej opcji, jaką jest artroskopia stawu kolanowego . To metoda, która pozwala na minimalną ingerencję chirurgiczną. A jednak jest niezmiernie precyzyjną metodą, jeśli chodzi o samo sprawdzenie stanu kolana jak też proces leczenia. Wszyscy wiemy, że staw kolanowy jest bardzo wrażliwą konstrukcją. Łatwo o kontuzję zwłaszcza, jeżeli uprawiamy sport albo w rodzinie są osoby z problemami kostno-stawowymi. Tak, więc jeżeli odczuwamy jakieś bóle w kolanach powinniśmy pójść do lekarza pierwszego kontaktu. Czasem lepiej wyjść na hipochondryka, w kwestii własnego zdrowia niż potem być kaleką.