Dziecko wielkim szczęściem

ciąża
Dzięki postępowi medycyny duża grupa ludzi ma możliwość, by zrealizować swoje marzenie o posiadaniu dziecka. Rozwój metod oraz mnóstwo badań sprawiają, że diagnostyka niepłodności jest szybsza i dokładniejsza. Badania powinien przeprowadzić tak mężczyzna jak i kobieta. Nie powodują one wielkiego dyskomfortu fizycznego ani nie ciągną się długo a pozwalają dowiedzieć się, czy faktycznie dotknął nas problem niepłodności, czy może problem jest gdzie indziej.

Kiedy iść do specjalisty?

ciąża
Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej udać się do specjalisty, kiedy podejrzewamy, że może dotyczyć nas ten kłopot. Leczenie niepłodności zazwyczaj jest długotrwałym procesem, który należy rozpocząć najszybciej jak to możliwe po diagnozie. Oczywiście jest to także dość kosztowne leczenie. NFZ refunduje tylko niektóre badania i zabiegi. Jeśli lekarz zaleci nam inne badania musimy być przygotowani na dodatkowe koszty.

Leczenie zwykle rozpoczyna się od hormonalnej terapii pobudzającej jajeczkowanie u kobiety albo ulepszającej jakość męskiego nasienia. Dopiero, gdy kuracja lekami nie przynosi efektu lekarze podejmują decyzję o wprowadzeniu innych metod jak jak choćby inseminacja, albo zapłodnienie in vitro. Jest to zabieg chirurgiczny – (krioablacja kręgosłupa) kosztowny, ale dla wielu par bardzo efektywny.

Z pewnością powinniśmy wybrać jak najlepszą klinikę specjalizującą się w leczeniu niepłodności. Dowiedzmy się o kwalifikacje lekarzy, dopytajmy o to, jak prowadzony jest cały proces leczenia, zapytajmy o opinie innych pacjentów. Z pewnością z łatwością znajdziemy je w internecie (godna polecenia placówka). To bardzo ważne, żeby lekarz był profesjonalistą, ale na pewno warto, żeby miał także odpowiednie podejście do pacjentów. Problem niepłodności jest ogromnie trudny, niezwykle osobisty i wymaga delikatności i wyczucia.

Warto robić badania w ciąży

dziecko
Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy już uda się doprowadzić do ciąży należy zastanowić się czy zrobić badanie prenatalne. Tego rodzaju badania umożliwiają wykluczenie wad rozwojowych dziecka we wczesnym okresie rozwoju, oraz na bardzo wczesne podjęcie leczenia, gdyby było potrzebne. Badania prenatalne dzieli się na nieinwazyjne (jak na przykład USG) i inwazyjne (polegające na pobraniu materiału z komórkami płodu, wodami płodowymi). Najczęściej specjaliści zalecają te inwazyjne badania, kiedy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości po zrobieniu wszystkich badań nieinwazyjnych. Nie należy się obawiać tych badań. Jeżeli tylko opiekuje się nami dobry lekarz, nic nam nie zagraża.

Źródło: Gyncentrum