Czemu najbardziej korzystnie używać wełnę? Jakie mamy rodzaje? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

sklepy - płótno
wełna to znane i wykorzystywane włókno naturalne, które można uzyskać z okrywy włosowej owiec, kóz, ale i lam i wielbłądów. Włókno wełniane odznacza się świetnymi cechami, jak łuskowatość czy karbikowatość.

siłownia
Autor: torbakhopper
Źródło: http://www.flickr.com

kostiumy
Autor: Pretty One
Dzięki tego rodzaju cechom są bardzo świetne do tworzenie wysokiej jakości włókienniczych wyrobów.
Wełnę owczą uzyskuje się przez strzyżenie owiec, definiowana jest też jako runo lub strzyża. Jest świetnym włókienniczym surowcem do wyrobu najwyższej jakości tkanin, włóknin oraz dzianin. Jakościową wełnę, która jest puszysta oraz miękka, ma cienkie włókna oraz długość od czterech do dwunastu centymetrów, otrzymamy z owiec rasy merynos. Grubszą natomiast z ras owiec długowełnistych oraz nizinnych. W dzisiejszych czasach są nowe rodzaje jak wełn http://www.lamalama.pl amalama.pl/”>http://lamalama.pl/ ę ceniona.
sklepy - płótno
Autor: Kuba Bożanowski
Źródło: http://www.flickr.com
Z bardzo długich włókien wełny żywej, zyskać można przędze czesankowe, z innych zaś typów stosowanych jako domieszki do krótszych włókien wełny żywej, jesteśmy w stanie zyskać niższej jakości przędze zgrzebne. Popularne jest też używanie mieszanki włókien wełnianych z pozostałymi włóknami, takimi jak bawełna lub jedwab.
Tego typu mieszanki włókien używa się do tworzenia dywanów, wykładzin podłogowych, koców czy poduszek. Jak więc łatwo dostrzec stosowanie wełny jest powszechne, i nieważne czy mówimy o tradycyjnych rodzajach, czy bardziej nieznanych, lecz równie solidnych jak wełna gotowana – .

Nie ma co się dziwić, ponieważ każdy typ wełny to bardzo duża ilość zalet, czyli idealne właściwości termoizolacyjne, dźwiękochłonne, a również znaczną higroskopijność. Ponadto, wełna pochłania promieniowanie UV.